נברשות למטבח

המטבח הוא החדר הכי חשוב ומרכזי בבית, המאופיין בפעילות בלתי פוסקת לאורך כל היום. מלבד סביבת עבודה לפעולות בישול ואפייה, המטבח הוא גם נקודת מפגש מרכזית ביותר עבור דיירי הבית ואורחיהם, בעיקר בשל האוירה הלא רשמית והנעימה שהוא מציע. בשל תפקידו החשוב בסדר יומנו, המטבח צריך להשרות על הנוכחים אנרגיה טובה, אווירה רגועה ונינוחה ולהיות מעוצב באופן שיספק הן מזון לגוף והן מזון לנפש. 

מכאן עולה חשיבותה של תאורה נכונה בחלל המטבח – כזו שתהיה בעוצמה מדויקת ותאפשר עבודה פונקציונלית, אך יחד  עם זאת תתמזג היטב עם החללים המקושרים למטבח כמו הסלון ופינת האוכל ובכך תענה גם על הצרכים העיצוביים של הבית.

נברשת קלאסית

כיצד לבחור תאורה נכונה למטבח?
לתאורה באופן כללי ובמטבח בפרט, ישנה השפעה רבה על הנעשה בחללי הבית. מכיוון והמטבח משמש גם כחדר עבודה וגם כחדר בילוי ופנאי, עלינו לבחור בתאורה אשר תתאים לפעילויות השונות המתבצעות בו ולשימושים שונים, ובכך תשרת נאמנה את הנפשות הפועלות בו. ככלל, המטבח מורכב ברובו ממשטחי עבודה אשר זקוקים לגופי תאורה המפיקים עוצמת אור חזקה ובעלת גוון בהיר. המיקום בהם מותקנים גופי התאורה חשוב, שכן מטרתו להבטיח אור ישיר וממוקד אשר לא יצור צללים ושאר הפרעות. לכן מרכז המטבח הוא מקום מושלם לנברשת שיוצרת תאורה מושלמת, הניתנת להתאמה, לכל סוגי הפעילות. מכאן שאין פלא כי גופי התאורה הפופולארים ביותר במטבח כיום, גם בשל יעילותן וגם בשל היופי שלהן, הן נברשות על סוגיהן השונים, בשילוב עם גופי תאורה נוספים המשלימים את האווירה הרצויה. תכנון נכון של גופי תאורה למטבח ישלב בין סוגים שונים של גופי תאורה תוך מטרה לחבר בין הצד הדקורטיבי של יצירת אווירה נינוחה ונעימה, לבין הצד הפונקציונלי המתאים לפעילות במטבח, אשר יתרמו ליצירת סביבה נעימה ואסתטית וכן יאירו ויבליטו אלמנטים שונים במטבח על פי רצוננו.

יתרונות הנברשות בעיצוב המטבח
הנברשות הקלאסיות המוכרות לנו נוצרו במקור עבור חללים גדולים ופתוחים כגון היכל הכניסה או הסלון. עם השנים, הפכו הנברשות למודרניות ושימושיות יותר, עד שכיום הן מתפקדות כגופי תאורה יעילים גם במקומות נוספים בבית כגון המטבח, ומעניקות ערך מוסף לעיצוב הפנים בחלל. לנברשות מספר יתרונות מאוד ברורים – החל מנוכחותן הבולטת והמרשימה הנובעת מהיותם גופי תאורה גדולים, דומיננטיים ומגוונים בדוגמאות ובסגנונות, ועד הפן הפונקציונלי נוכח העובדה שהן מפיצות אור רב ויעיל. כיום, ניתן בקלות לשלב את הנברשות בחלל המטבח יחד עם גופי תאורה נוספים ולהנות מיתרונותיהן ומתפיסה עיצובית מודרנית המשלבת היטב בין פרקטיות לאסתטיקה.

נברשת עגולה

כיצד לשלב נברשת בעיצוב המטבח?
בעת בחירת נברשת למטבח יש לקחת בחשבון מספר היבטים חשובים שיהפכו את הבחירה שלכם לנכונה, טובה ומשתלמת. הנברשות המוצעות כיום בשוק מגיעות במגוון רחב מאוד של צורות, צבעים, סגנונות וגדלים – ורובן ככולן יפייפיות ומעוצבות בטוב טעם המעניק נופך ייחודי לכל חלל בו הן נמצאות. עם זאת, נוכח העובדה שהמטבח הוא חדר פונקציונלי המשמש את כל בני המשפחה משעות הבוקר המוקדמות ועד השעות הקטנות של הלילה, יש צורך בנברשת שתהיה גם יעילה ולא רק דקורטיבית. מבחינת מיקום הנברשת, חשוב לזכור להציבה במיקום אסטרטגי הנמצא מעל משטח העבודה או שולחן האוכל, ולתלותה עד כ-100 ס"מ מעל המשטח ו/או השולחן. התאורה הנוצרת אמורה להתאים לאופי המטבח הכללי ולסיטואציות השונות בו. כמו כן, על הנברשת להיות דומיננטית ולהשתלב היטב גם עם האור הטבעי הנכנס מהפתחים והחלונות.

השימוש המקורי של נברשות הוא בחללים גדולים ופתוחים, דוגמת הסלון או לובי הכניסה. עם השנים החלו נברשות להופיע במקומות נוספים ולהעניק ערך מוסף לתחום של עיצוב פנים. הסיבה לכך היא הנוכחת הבולטת של הנברשות והעובדה שמדובר על גופי תאורה גדולים, דומיננטיים ובמגוון רחב מאוד של דוגמאות ועיטורים. כיום ניתן לשלב את הנברשות וליהנות מהיתרונות שלהן גם במטבח.

נברשת מודרנית למטבח

כללי מפתח לשילוב נברשת

רצוי להתחיל עם מספר כללי מפתח עבור שילוב נברשות למטבח. ראשית, הפונקציונאליות של גופי תאורה במטבח שונה מכל חדר אחר בבית. רבים מנצלים את השקט והאינטימיות של המטבח פשוט כדי לערוך ארוחות. מטבח הוא החלל היחיד בו לוקחים חלק כל בני המשפחה, לכל אורך שעות היום וגם במהלך אירוח. אנו משתמשים במטבח משעות הבוקר המוקדמות ועד השעות הקטנות של הלילה. המשמעות היא שיש צורך בגוף תאורה יעיל ולא רק בנברשת דקורטיבית.

שנית, רוב הפעילות במטבח היא על גבי משטחי עבודה ייעודיים. מהבחינה הזו כדאי לבחור נברשות למטבח לא רק לפי עיצוב, אלא גם לפי המיקום: כדאי להציב את הנברשת במקום אסטרטגי ממש מעל משטח העבודה או שולחן האוכל. כך ניתן לשדרג את המראה של חלל המטבח ולהביא לידי ביטוי את ההיבט האסתטי של נברשות מרשימות.

לאחר שמכינים את הקרקע ומבינים מה מאפיין נברשות למטבח לעומת גופי תאורה בחדרים אחרים, ניתן להיכנס לעובי הקורה ולהתרשם מקטלוג המוצרים. ראשית, כדאי להבחין בין נברשות לתאורת כללית לבין נברשות לתאורת אווירה. בתאורה כללית הדגש הוא על בחירת גוף תאורה המשתלב עם אור השמש וכך יוצר הרמוניה במטבח. בנוגע לתאורה משימתית, הכוונה היא לנברשות שעוזרות להפוך את המטבח לחלל עבודה נוח. אור בהיר מנברשת גדולה אמור לעזור בקריאת מתכונים, זיהוי מצרכים, בחירת חומרי גלם מארונות אחסון וכן הלאה.

נברשות למטבח

מטרה נוספת של תאורת אווירה היא עיצוב ודקורציה. כדאי לבדוק כיצד הנברשת משתלבת באסתטיקה של חלל המטבח גם כאשר היא אינה דולקת. במילים אחרות, נברשות במטבח הן סוג של רהיט הדורש תשומת לב מלאה מצד מעצבי פנים ובעלי דירות. התאורה אמורה להתאים לסיטואציה ולאופי של המטבח, הנברשות חייבות להיות דומיננטיות והאור הטבעי מהחלון לא אמור ליצור בוהק.

טיפים לעיצוב

היתרון של נברשות למטבח הוא שניתן לשלב אותן בקלות עם גופי תאורה אחרים. במקום להסתפק בנברשת גדולה בלבד, מומלץ לשקול תוספת של גופי תאורה בתוך ארונות אחסון. את ארונות המטבח נהוג להאיר עם תאורה נסתרת מתחת ובתוך הארונות, עם שימוש בפסי לדים וגופי תאורה שקועים ועם משחקי אור וצל על רקע חיפוי התקרה והריצוף.

מטבח הוא לא חדר בו אפשר ליצור נישות חשוכות. התאורה היא תנאי חיוני לפעילות במטבח ולאטרקטיביות שלו בהשוואה לחדרים אחרים בבית. כדאי לקבל אפקט תאורה כללי עם גופים פלורוסנטיים צמודי תקרה, אותם ניתן למצוא בקטלוג במגוון של גרסאות וגימורים. אפשרות אחרת היא לבצע הנמכת גבס ולאחר מכן להשתמש בגוף תאורה פלורסנטי כמו שקוע תקרה עגול. במידה וישנו אי, חשוב להשתמש בגופי תאורה דקורטיביים המדגישים את קווי העיצוב הקיימים ותוחמים את שטח העבודה.

נברשות למטבח הן ללא ספק חידוש מרענן בתחום התאורה. הנברשות משדרגות את חלל הפנים, מוסיפות עניין גם לסגנונות עיצוב קלאסיים ונותנות מענה בעת ובעונה אחת גם לצרכים אסתטיים וגם לצרכים פונקציונאליים.

חשוב לזכור
התאורה במטבח היא תנאי חיוני לפעילות המתרחשת בו ולאטרקטhביות שלו בהשוואה לשאר חללי הבית. עם זאת, עלינו לזכור כי הnטבח חשוף לרטיבות, לחות, חום רב וכדומה, ולכן עלינו להקפיד על תאורה בטיחותית באמצעות שימוש בגופי תאורה הנתלים מהתקרה והימנעות מגופי תאורה עומדים העלולים להפריע להתנהלות השוטפת.

נברשות למטבח הן ללא ספק טרנד חדש ומרענן בתחום עיצוב הפנים והתאורה. הנברשות משדרגות את חלל החדר ומוסיפות נופך ייחודי, יוקרתי ומרשים. הן מתאימות למגוון הסגנונות העיצוביים השונים ונותנות מענה בעת ובעונה אחת הן לצרכים האסתטיים והן לצרכים הפונקציונליים בחדר הכי חשוב בבית.

ייעוץ עם מומחה

לשיחת ייעוץ והצעת מחיר חייגו עכשיו
או השאירו פרטים:

אודות IMD Lighting

חברת I.M.D LIGHTING נוסדה בשנת 2004 על ידי אילן ומלי בנעזרי.
החברה המשפחתית, הפכה תוך זמן קצר למצליחה בתחומה, ומכל רחבי הארץ מגיעים לקוחות המחפשים אחר גופי תאורה ייחודיים ואיכותיים.
האווירה בחנות היא חמה ומשפחתית, ולבעלי המקום, אשר צברו ניסיון רב בתחום, של למעלה מ- 20 שנים, עצות מועילות רבות לקהל הלקוחות.

מאמרים נוספים

ייעוץ עם מומחה
לשיחת ייעוץ והצעת מחיר חייגו עכשיו
או השאירו פרטים:
This form is currently undergoing maintenance. Please try again later.
×

עגלת קניות